Samolepící etikety a jejich výroba

Ve FlexONu pro výrobu samolepících etiket používáme kombinaci klasických i nejmodernějších technologií. V průběhu přípravy Vaší zakázky s Vámi v případě potřeby jednotlivé použitelné technologie konzultujeme a doporučíme nejvhodnější postup. Jaké jsou tedy námi používané metody výroby samolepících etiket?

Pantone vzorník barev Pantone vzorník barev

Technologie tisku

Flexotisk

Flexotisk (tisk z výšky), je moderní tisková technologie, která pro tisk využívá měkké fotopolymerní desky. Používají se barvy buď vodou ředitelné (i termocitlivé), nebo barvy vytvrzované UV zářením.

Eliminace lepidla + obraceč dráhy + tisk do lepidla

Eliminace lepidla se provádí tak, že se oddělí potiskovaný materiál od nosné vrstvy a v místech, kde etiketa nemá lepit, se lepidlo přetiskne barvou, popřípadě transparentním lakem. Následně se obě vrstvy materiálu opět spojí. Toto se využívá i v potravinářském průmyslu, kde tak minimalizujeme styk lepidla např. s povrchem uzenin.

Za pomocí obraceče dráhy papíru můžeme potiskovat rubovou vrstvu nosného materiálu (silikonový podklad). Toto umožňuje též tisk jednoduchých motivů a textů na rubovou stranu etikety, tedy tisk do lepu (vhodné např. pro etikety na kosmetické výrobky, kde lze "do lepidla" vytisknout např. složení výrobku). Toto se využívá především při výrobě vícevrstvých etiket.

Termotransferový tisk

Termotransfer je málonákladový tisk na předem vysekaný pás etiket, při kterém se na etiketu přenáší barva ze speciální barvící pásky. Tiskárny jsou propojeny s PC, a proto umožňují potisk proměnnými údaji (číselné řady apod.).

Sítotisk

Sítotisk umožňuje přenos velkého množství barvy, proto dosahuje výborného krytí a vysoké odolnosti proti blednutí slunečním zářením. Je vhodný zejména pro podtisk motivů na transparentních etiketách, lepených na tmavý podklad nebo pro dosažení "plasticity" tisku.

Laminace

Laminace je povrchová úprava etiket vrstvou jak samolepící folie, tak folie pomocí lepidla. Laminovaná etiketa je velmi odolná vůči působení vody, chemikálií, kosmetických přípravků, ostatních agresivních látek a otěru. Podle druhu použité laminační folie lze získat etikety s vysokým leskem, saténovým povrchem, odolné proti roztržení apod.

Kovoražba

Kovoražba je technologie, při které se požadovaný motiv na etiketu přenáší ze speciální fólie. Tato fólie může mít libovolnou barvu, používá se zejména imitace zlata a stříbra, případně metalické barvy.

Další technologie a produkty

Dále nabízíme termotransferový tisk z databáze, čárové kódy s vlastní kontrolní číslicí, kovoražbu včetně hologramu, sítotisk s reliéfním lakem, tisk slepeckých značek, potisk nesamolepicích materiálů (flexibilní obaly na výrobu potravinových či kosmetických sáčků, nápojové ovinovací fólie či lamináty na výrubu tub), bezpečnostní etikety, etikety s dlouhou životností na el. spotřebiče apod., bílé etikety bez tisku, visačky, kartonky, tisk etiket na sklo, tisk čtecí čárky na silikon, snímatelné etikety apod.